Close
Type at least 1 character to search
Back to top

 

Projekt domu w Jamkach to nasza kilkumiesięczna przygoda projektowa z Klientami, którzy zaufali naszej wiedzy i doświadczeniu, by wspólnie zaprojektować dom ich marzeń.

 

Już od pierwszego spotkania w biurze, a potem na działce wiedzieliśmy, że to nie będzie zwykły projekt. Podczas wizyty na działce uświadomiliśmy Klientów, że przepiękna działka, otoczona z dwóch stron zielenią nie jest płaska, a wręcz posiada spory spadek, który jak się potem okazało sięgnął prawie trzech metrów.

Po wielu analizach, wspólnym omówieniu zalet i wad tak skośnej działki wiedzieliśmy, że należy wykorzystać ten potencjał. Ograniczenie przekuć w atut i zupełnie inaczej podjeść do projektowania domu, który pierwotnie miał być tylko parterowy.

Najważniejszą zmianą w stosunku do pierwotnych założeń Klientów, była zmiana myślenia z której strony będziemy wjeżdżać na działkę, gdzie zlokalizujemy garaż i wejście główne do domu. Odwrócenie myślenia miało kluczowe znaczenie, wpływając nie tylko na funkcję użytkową, ale również, a może przede wszystkim na koszty postawienia domu na stromej działce. Przeniesienie garażu do zanurzonej w skarpie piwnicy, z dojazdem z prawego narożnika nie tylko pozwoliło wykorzystać potencjał skarpy, ale też uwolniło przestrzeń mieszkalną od dodatkowej powierzchni, która przy parterowym domu mogłaby rozrosnąć się mocno w terenie.

Do domu dostajemy się po kilkunastu stopniach, które biegną wzdłuż ubranej w czerń ściany garażu. Ten zabieg kolorystyczny nie jest przypadkowy, ciemny garaż staje się postumentem na którym zaprojektowaliśmy bryłę domu, której pierwotnie oczekiwali Klienci.

Dom o powierzchni 250m2 to zatem parter z częścią mieszkalną, piwnica z garażem i kotłownią oraz niewielki fragment poddasza z antresolą i dodatkowymi pomieszczeniami do przechowywania.

Główna bryła domu w formie nowoczesnej stodoły otwiera się w stronę ogrodu, prowadząc nas w jego stronę już od drzwi wejściowych. Dwa wystające z bryły domu, zadaszone płaskim dachem skrzydła to części sypialne. W pierwszym znalazło się centrum dowodzenia dla dwóch synów klientów z osobną łazienką i schodami prowadzącymi na antresolę. Drugie skrzydło to część sypialniana rodziców, z własną łazienką, garderobą i pralnią. Część dzienną stanowi wysoki aż po dach salon z kuchnią, jadalnią i wyjściem na częściowo zadaszony taras. Podział funkcjonalny domu to również efekt długich rozmów z Klientami i podążanie za ich potrzebami.

Praca nad tym projektem była dla nas ciekawym wyzwaniem. Lubimy wyzwania projektowe, a projektowanie w trudnym terenie sprawia zdecydowanie do nich należy.

Mamy nadzieję, że kryzys, który dotyka wszystkich nie zniweczy marzeń Klientów i niebawem ruszy budowa ich wymarzonego domu. Dziękujemy za możliwość współpracy przy tak fajnym projekcie. Powodzenia !

 

 

 

 

POWIERZCHNIA

250m2

PROJEKT

2022

Category:
Date
AWX2 ARCHITEKCI