Close
Type at least 1 character to search
Back to top

Niewielka działka o powierzchni ok. 580m2 z istniejącym parterowym budynkiem w Częstochowie stała się kolejnym projektowym wyzwaniem z jakim mierzyliśmy się w 2022 roku. Budynek o prostej bryle, powierzchni ok. 90m2 i wymiarach 6x16m nie spełniał potrzeb kilkuosobowej rodziny, która miała w nim zamieszkać. Postanowiliśmy całkowicie zrewolucjonizować to miejsce, opierając nasz projekt na potrzebach klientów, którzy marzyli o przestronnym nowoczesnym domu.

 

Marzeniem klientów było, by na parterze domu znalazły się:

 • funkcjonalny wiatrołap
 • otwarta przestrzeń w której znajdzie się wygodna kanapa,
 • stół do biesiadowania,
 • duża, ergonomiczna kuchnia ze spiżarką,
 • część gospodarcza z kotłownią na pompę ciepła
 • nieduże wc
 • pokój gościnny
 • sypialnia z garderobą, łazienką i sauną
 • klatka schodowa

Na poddaszu znaleźć się miały:

 • trzy pokoje sypialniane dla dzieci
 • łazienka

Chcąc spełnić wszystkie marzenia wiedzieliśmy, że budynek nie tylko musi zostać nadbudowany, ale także rozbudowany w stronę ogrodu. W rozbudowanej parterowej części znalazła się strefa dzienna domu, natomiast przestrzeń prywatną ulokowaliśmy w nadbudowanym poddaszu nad bryła istniejącą budynku.

 

 

Szerokość bryły głównej pozostała bez zmian. Zmieniliśmy natomiast kierunek kalenicy głównej na prostopadły do drogi, a ostry kąt dachu dodał dynamizmu i sprawił, że na poddaszu powstała funkcjonalna strefa dla dzieci. Zaproponowaliśmy również nietypowe rozwiązanie, którym jest wycięcie fragmentu domu od strony południowej. To niewielkie wewnętrzne patio, w którym w przyszłości klienci posadzą ulubione drzewo, stanie się sercem domu. Widocznym nie tylko z holu i klatki schodowej, ale też z sauny na parterze. Dwa duże okna, na parterze i poddaszu, doświetlą i wpuszczą południowe światło do wnętrza sprawiając, że część dzienna, ulokowana od strony północno-zachodniej nie zostanie całkowicie go pozbawiona.

 

Kolejnym marzeniem Klienta była estetyka budynku z zewnątrz. Cegła, drewno, czarna stolarka i dach dodają budynkowi elegancji, której brakowało do tej pory na tej działce. W strefie ogrodowej w przyszłości pojawi się też niewielki basen, który pomimo ulokowania w północnej części działki, odsunięty od domu będzie łapał promienie światła, a wieńcząca go drewniana ścianka doda prywatności od budynków znajdujący się za tylną granicą działki.

 

Ogromnym wyzwaniem były również odległości istniejącej zabudowy od granic. Zarówno nasz budynek, zbliżony do granicy z tyłu domu poniżej 3m, ale przede wszystkim sąsiednia zabudowa, która stoi niemalże tuż za płotem spowodowały, że poddasze domu zostało wycofane do odległości zgodnych z warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki jak i przepisami pożarowymi.

 

W naszej pracowni często powtarzamy, że ograniczenie staje się atutem, i tak też było w tym przypadku. Niewielka działka, odległość budynków od granic, strony świata i obszerny program funkcjonalny, który miał się zmieścić w nowym domu sprawiły, że znów nasza praca przypominała rozwiązywanie krzyżówek. Ale czyż nie to właśnie kręci nas najbardziej? A jak jeszcze ostateczny projekt spełnia oczekiwania Klienta, to już pełnia szczęścia.

 

Dziękując za zaufanie cieszymy się, że mogliśmy być początkiem tej przestrzeni, która w przyszłości będzie po prostu fajnym miejscem do życia. 🙂

 

POWIERZCHNIA PRZED

90m2

POWIERZCHNIA PO

170m2

Klient

Prywatny

Date
AWX2 ARCHITEKCI